Türkiye’nin refahı ve ekonomik seviyesinin artması için küçük ve orta ölçekli firmaların (Kobiler) yurtiçi ve yurtdışında pazar paylarının artması şart… Bu söylemi ne kadar çok duyuyoruz değil mi?
Kobilerin desteklenmesi için devletimiz sürekli kaynaklar oluşturuyor ve sıklıkla hibe paketleri açıklıyor. Peki, neden istenilen seviyede büyüme olmuyor?
20 yılı aşkın bir süredir sadece Kobilere pazarlama hizmeti veren bir kişi olarak, bana itimat edin ki; ‘Bunun en büyük nedeni, Kobilerin pazarlamaya olan inançsızlığıdır.’
Firmalarımız doğru pazarlama stratejileri geliştirmediği ve yeterli kaynak ayırmadığı için istenilen hızda büyüyemiyorlar. Üstelik sorun finans eksikliğinden de kaynaklanmıyor.
Önceliklerin yerini değiştirerek Kobilerimiz kolaylıkla pazarlamaya bütçe ayırabilirler.
Peki, neden yapmıyorlar? Çünkü Kobilerin büyük bir bölümü sadece görerek öğrenmeyi tercih ediyor. Yani, rakiplerinin pazarlamada yaptığı faaliyetleri iyice anlamaya çalışıyor, rakibinin pazarlama yatırımından sonuç aldığından tamamen emin olmadan da harekete geçmiyorlar.
Bu durumda da çok geç kalmış oluyor ve Kobilerimiz yeterli hızda büyüyemiyor.

Bu durum değişir, Türkiye gelişir

Türkiye’de Kobilerimiz pazarlamanın gücüne ikna edildiği ve özellikle şirketler arası pazarlama yöntemleri (B2B) hakkında eğitimler arttırıldığı oranda, Türkiye’nin büyümesi kesinlikle hızlanacaktır.
Bu benim için bir sevda, bir mesleki tatmin noktasıdır.
Bunun için yüksek bir motivasyonla çalışıyor ve bunun olabileceğine kalpten inanıyorum.
İşte benim hikayem bu.