B2B Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır

Şirketler arası pazarlama (B2B) ile şirketten insana pazarlama (B2C), ikisinin de özünde iletişim olduğu için aynı gibi görünür, ancak kesinlikle farklıdır. Birinde hedef müşteri tüketicidir, yani insandır. Diğerinde potansiyel müşteri, şirkettir.

Şirketten insana pazarlamada çoğu zaman ikna etmek zorunda olduğunuz kişi tektir. Örneğin, bir gömlek markası için pazarlama yaptığınızda, ikna ettiğiniz (talep oluşturduğunuz) her şahsın o ürünü satın almasını sağlayabilirsiniz.

Ancak, şirketler arası pazarlamada ikna etmek zorunda olduğunuz kişi sayısı çoğunlukla birden fazladır. Şirket sahibi, ara yöneticiler, teknik ve satın alma departmanı gibi…

Şirketler arası pazarlamanın temeli data yönetimidir.

Yani, ürün ve hizmetlerinizi satın almasını istediğiniz kişi sokaktaki vatandaş değil de, şirketlerse, o zaman o potansiyel şirketleri / müşterileri biliyor olmalısınız. Bu çoğu zaman mümkün olmayabilir. O zaman da hedef müşterilerinizi tanıyan yayın şirketleri, fuar şirketleri, ajanslar gibi partnerlerle işbirliği yapabilirsiniz.

Datanız hazır olduğunda, markanızı rakiplerinizden farklılaştıracak bir hikaye, bir pazarlama stratejisi bulmalısınız. Sonrasında, pazarlama stratejinizi merkeze alarak, müşterilerinizi tüm pazarlama iletişim kanalarını aynı anda kullanarak kuşatmalısınız.

Bunu istikrarla ve rakiplerinizden daha fazla yapmayı başarırsanız, pazarlama yatırımınız size para olarak geri dönecektir, hiç şüpheniz olmasın.