B2B pazarlama mutlaka 360 derece yapılmalı

Müşterilerinizin gözünde rakiplerinizden farklılaşamadığınızda, fiyat rekabetinden başka kozunuz yoktur. Oysa iyi pazarlama yaparak fiyat rekabetinden kurtulmak ve karlı büyümek mümkün.

Tek yapmanız gereken bir alana odaklanmak ve o alandaki müşterilerinizi birçok iletişim kanalını kullanarak 360 derece kuşatmak. Bunu yaptığınızda, müşterileriniz markanızın gücünü algılayacak ve daha çok tercih edileceksiniz.

Üstelik 360 derece pazarlama faaliyetinden çok hızlı sonuç alırsınız. Çünkü rakipleriniz pazarlama planlarını oluştururken çoğunlukla kararsız kalıyor. Bir yıl fuarlara ağırlık veriyor, bir sonraki yıl reklamlara yöneliyorlar. Bazen de dış iletişime tamamen kapanarak, sadece kendi seminerlerine odaklanıyorlar. 360 derece pazarlama yapmak yerine, bir pazarlama faaliyetini bırakıp diğerine yöneliyorlar. İstedikleri sonucu alamayınca da sorunu iletişim kanalarında arıyor ve mecra mecra dolaşıyorlar.

Siz bu hataya düşmeden, pazarlamanızı 360 derece yaparsanız, rakiplerinizin zaafını iyi değerlendirmiş olur ve müşterilerinizin gözünde hızla farklılaşırsınız. Bu durum satış süreçlerinizi son derece kolaylaştırır ve yeni müşteriler bulursunuz.

360 derece pazarlamanın özü, müşterileriniz her neredeyse, markanızın da orada olmasıdır. Gözünüzde büyütmeyin, bunu yapmak için bir servet harcamanıza gerek yok. Yapmanız gerek çoklu iletişim kanallarını aynı anda birbiriyle koordinasyon içinde kullanmaktır.

Yani, bir fuara katıldığınızda reklamlarınızı durdurmayın. Kendi seminerlerinizi yaptığınızda zirve ve sergilerden uzaklaşmayın. ”Sosyal medyayı kullanıyorum” diyerek, geleneksel mecraları terk etmeyin. TV’lerde rakibimi gördüm, demek ki keramet TV reklamlarındaymış” deyip, tüm pazarlama bütçenizi bir haftalık tanıtımla tüketmeyin!

Pazarlama iletişimini 360 derece kullanın ve müşterilerinizi her alandan kuşatın. Reklamlarınız, fuar ve zirve katılımlarınız, firmanıza özel seminerler, sosyal medya yönetiminiz, PR çalışmalarınız, satış geliştirme faaliyetleriniz, hepsi tek bir amaca hizmet etsin ve birbiriyle koordineli olarak çalışsın.
Bunu yaptığınızda, pazarlama yatırımınızın size geri dönmemesi gibi bir durum yoktur.

Unutmayın! Sizin satmak için uğraştığınız kadar, müşterileriniz de doğru tedarikçiyi bulmak için uğraşıyor. Önemli olan müşterilerinizin gözünde farklılaşmanızdır. Bu da ancak 360 derece pazarlama ile mümkün.